Warsztaty gospodarstwa domowego

W kwietniu na warsztatach gospodarstwa domowego uczestnicy poznali właściwości zdrowotne fasoli oraz jej zastosowanie w kuchni. Następnie przygotowali brownie z czerwonej fasoli. Podczas zajęć uczestnicy przygotowali także sałatkę z selera konserwowego, po czym omówili sobie właściwości zdrowotne selera korzeniowego i pomysły na różne potrawy z selerem. Na zajęciach uczestnicy poznali rodzaje makaronu, a następnie przygotowali makaron z bazyliowym pesto i zielonym groszkiem. Kolejnym tematem była kuchnia indyjska i jej charakterystyczne przyprawy, po czym przyrządzili curry z ciecierzycy z mleczkiem kokosowym.

Aktywna profilaktyka zdrowotna

W kwietniu zajęcia z aktywnej profilaktyki zdrowotnej poruszyły temat wiosennych infekcji. W trakcie dyskusji uczestnicy dowiedzieli się jak możemy wzmocnić naszą odporność. Podczas zajęć został poruszony temat poświątecznego przejedzenia, dzięki czemu uczestnicy dowiedzieli się jak objawia się przejedzenie, jak sobie z nim poradzić oraz jak można jemu zapobiec. Kolejnym poruszonym tematem był problem alergii. Uczestnicy poznali rodzaje alergenów, które uczulają, wywołując różne objawy.   W czasie dyskusji uczestnicy poznali również sposoby na łagodzenie objawów alergii oraz sposoby leczenia. W trakcie zajęć uczestnicy omówili choroby układu krążenia, klasyfikację ryzyka CHUK oraz czynniki ryzyka. Na zajęciach prowadzona była dyskusja na temat kawy, o jej zaletach i wadach, o korzystnym i niekorzystnym wpływie na nasze zdrowie.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się w kwietniu na wzbogacaniu słownictwa, nawiązującego swoją tematyką do wielkanocnych zwyczajów. Uczestnicy podczas zajęć doskonalili swoją spostrzegawczość oraz umiejętności swobodnej wypowiedzi na zadany temat. Poznawali przysłowia wielkanocne, a dzięki nim usprawniali umiejętność czytania ze zrozumieniem. Podczas zajęć wykonywali ćwiczenia wzbogacające słownictwo dotyczące wiosny w ogrodzie.

Warsztaty usprawnienia ruchowego

Na warsztatach usprawnienia ruchowego uczestnicy skupili się na automasażu poprzez rolowanie ciała. Podczas zajęć uczestnicy trenowali marszobieg terenowy, a następnie wykonywali ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej. Uczestnicy na zajęciach powtarzali układ taneczny do tańca "Wednesday".

Warsztaty zrób to sam

Uczestnicy w trakcie warsztatów „zrób to sam” wykonali wielkanocny koszyczek oraz pisanki ze styropianu, dekorując je cekinami, naklejkami oraz kolorowym papierem. Kolejną pracą był obraz 3D ze starych gazet. Do pracy został wykorzystany kolorowy papier i sznurek. Na zajęciach były wykonane różne kartki okazjonalne, które były dekorowane wg własnego uznania wykorzystując różnorodne techniki i materiały.

Warsztaty dietetyczne

W kwietniu na warsztatach dietetycznych uczestnicy rozmawiali o jajkach. Podczas zajęć uczestnicy poznali właściwości odżywcze jajek oraz ich zastosowanie w kuchni. Na zajęciach wykonany został omlet z warzywami oraz placuszki z ryżem i warzywami.

Trening czystości

W kwietniu uczestnicy skupili się na przedświątecznych porządkach, a w szczególności na myciu okien. Podczas zajęć uczestnicy przygotowali naleśniki przy czym skupili się na odpowiednim doborze produktów i naczyń potrzebnych do przygotowania oraz bezpieczeństwie podczas smażenia i korzystania z urządzeń AGD. Kolejnym zagadnieniem poruszonym na zajęciach była dyskusja na temat jak należy przechowywać resztki jedzenia jakie zostają po świętach by dłużej były świeże. Na zajęciach uczestnicy dokonali przeglądu produktów spożywczych pod względem przydatności do spożycia, zastanawiając się w jaki sposób możemy wykorzystać produkty, którym kończy się termin ważności.

Trening komunikacji interpersonalnej

W kwietniu trening komunikacji interpersonalnej rozpoczął się od spotkania z przedstawicielem Bydgoskiego Centrum Sportu i rozmowy na temat udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy podczas wyjścia na dworzec PKP skupili się na komunikacji dotyczącej zakupu biletu oraz wybrania dogodnego połączenia w celu odwiedzenia bliskich i przyjaciół. Podczas zajęć uczestnicy dyskutowali na temat Świąt Wielkanocnych i tradycji z nimi związanych. Nawiązując z kolei do wiosennej aury, uczestnicy rozmawiali na temat prac ogrodowych, które wykonuje się na wiosnę, jednocześnie omawiając jakie warzywa i owoce możemy wyhodować w naszych ogrodach i działkach. Kolejnym zagadnieniem były ćwiczenia integrujące półkule mózgowe, co miało pokazać uczestnikom jak można pokonać stres i uczyć się z przyjemnością. Dodatkowo zostały omówione poszczególne kompetencje interpersonalne. W trakcie zajęć uczestnicy odgrywając scenki tworzyli komunikaty dostosowane do odbiorcy w poszczególnych sytuacjach, po czym wykonywali autokorektę na podstawie nagranych i odtwarzanych własnych wystąpień.

Dogoterapia

W trakcie zajęć z dogoterapii uczestnicy brali udział w aktywnych zabawach z psami. Rozmawiali na temat pochodzenia rasy chihuahua, specyfiki rasy oraz konieczności szczególnej opieki ze względu na rozmiary pieska. Podczas zajęć uczestnicy wykonali "Wiosenny bukiet", czyli papierowe kwiaty  z konturu dłoni i łapki psa. Na zajęciach uczestnicy podczas zabaw z pieskami ćwiczyli różne komendy: siad, omiń, tunel jak również prowadzenie psa slalomem. Uczestnicy na zajęciach dokonali porównania dorosłego psa i szczeniaka rasy Papillon, rozróżniając sposoby zabawy ze szczeniakiem i psem dorosłym. Kolejnym tematem było zagadnienie przygotowania psa do podróży oraz niezbędnych przedmiotów ułatwiających podróż. W trakcie zajęć uczestnicy poznali rasę jamnika i jej charakterystyczne cechy.

Trening korzystania z usług społecznych

Na treningu korzystania z usług społecznych były prowadzone rozmowy na temat Świąt Wielkanocnych, począwszy od zakupów świątecznych po ozdoby wielkanocne. Nawiązując do panującej wiosny uczestnicy omawiali wiosenne prace ogrodowe, które trzeba wykonać na wiosnę, by później móc cieszyć się ogrodem. Podczas zajęć uczestnicy poznali czym jest medytacja, na czym ona polega i jaki wpływ na nas wywiera. Kolejnym zagadnieniem były role grupowe, a dokładniej role konstytuowane w fazie orientacji, zależności oraz konfrontacji. Na zajęciach prowadzone były rozmowy na temat przyszłej wycieczki czyli miejsca jak i eksponatów, które można zobaczyć. Podczas rozmów uczestnicy omawiali zbliżające się majowe święta: Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Podczas tych rozmów uczestnicy wymieniali się pomysłami na temat świętowania długiego weekendu i sposobu spędzania wolnego czasu.

Warsztat muzykoterapeutyczno-teatralny

W trakcie warsztatów muzykoterapeutyczno-teatralnych w kwietniu uczestnicy nawiązując do Świąt Wielkanocnych rozmawiali o rodzinnych tradycjach po czym odgrywali scenki wcielając się raz   w wielkanocnego zajączka, a raz w „głowę rodziny”. Następnie poprzez kolejne odgrywanie scenek uczestnicy wcielili się w koty naśladując kocie ruchy oraz odgłosy. Kolejnym zagadnieniem były urodziny Bydgoszczy. Uczestnicy poznali legendę o powstaniu miasta, wcielając się jednocześnie w braci Byd i Gost. Na zajęciach uczestnicy obejrzeli prezentację pt. " Co muszę zrobić aby być eko - 5 minut dla ziemi ", po której odgrywali scenki teatralne o segregacji śmieci. Podczas zajęć omówione zostały słabe i mocne strony sceny, a także wzajemne ustawienie aktorów co oddziałuje na samych aktorów i widza. Kolejnym tematem był dźwięk i sposoby jego wykorzystania w przedstawieniu teatralnym. Uczestnicy poznali jak jest wykorzystany dźwięk naturalny w widowisku, oraz czym jest muzyka ciała.

Trening motywacyjny

W trakcie treningu motywacyjnego uczestnicy wraz z prowadzącym rozmawiali na temat czynników motywacyjnych, które wpływają na nas samych i nasze otoczenie. Podczas rozmów uczestnicy ustalali priorytety i identyfikowali czynniki demotywujące jaki te motywujące. Na zajęciach uczestnicy usprawniali swoja asertywność poprzez różne scenki.